Damian Lewis zagra Henryka VIII w adaptacji powieści Mantel

Jeśli ktoś darzy sympatią średniowieczną Anglię, bez cienia wątpliwości jest zaznajomiony z prozą Hilary Mantel. Podobnie rzecz ma się z tymi, którzy oglądali Dynastię Tudorów z wypiekami na twarzy. Wówczas w krnąbrnego i nieustannie romansującego króla wcielił się Jonathan Rhys Meyers. Teraz zaś koronę przywdzieje Damian Lewis, którego znamy z serialu Homeland, czy innej ekranizacji powieści historycznej, Kompanii braci.

Jeśli nieznany jest wam cykl Mantel, poniżej przeczytać możecie opis pierwszego tomu – w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Sonia Draga jako W komnatach Wolf Hall.

 

Anglię od katastrofy dzieli uderzenie serca. Jeśli król poniósłby niespodziewanie śmierć, nie pozostawiwszy męskiego potomka, kraj może ogarnąć wojna domowa. Henryk VIII pragnie unieważnienia dwudziestoletniego małżeństwa i Anny Boleyn. Zarówno papież, jak i cała katolicka Europa sprzeciwiają się jego pragnieniom. Dążenie monarchy do wolności sieje zniszczenie – pierwszą ofiarą pada jego dotychczasowy najbliższy doradca, kardynał Wolsey; następstwem jest wieloletnia walka pomiędzy Kościołem i Koroną. Gdy trwa impas, na scenie pojawia się Tomasz Cromwell, osobowość sama w sobie, idealista i oportunista, znawca ludzkich dusz i charakterów i demon energii…


 

Opis jest cokolwiek trafny, gdyż cała historia opiera się właśnie o życie Thomasa Cromwella. Mantel śledzi losy tego makiawelicznego polityka od dzieciństwa, gdy był jedynie nisko urodzonym synem kowala – aż po próby sięgnięcia po władzę.

Długo wyczekiwana, sześcioodcinkowa produkcja, pojawi się na BBC w następnym roku. Filmowcy chwalą przede wszystkim przygotowanie merytoryczne autorki oraz research, jaki wykonała do pisania powieści. Podkreślają także, że zaprezentowała iście oryginalne podejście do znanego im tematu. Mantel obecnie pracuje nad trzecią częścią serii.

Źródło: The Guardian | Fot. Tina Franklin via flickr

Author: Booknews

Ciekawe? Podziel się!